03-9799924
אמון הציבור info@unique-vietnam.co.il 03-9799924

טיולים פרטיים לויאטנם וקמבודיה

מבחר הטיולים הפרטיים הגדול ביותר לויאטנם, קמבודיה ולאוס.
טיולים מקצועיים בהתאמה אישית לזוגות, משפחות וקבוצות.

טיולים מאורגנים לויאטנם וקמבודיה

טיולי תרבות איכותיים לויטנאם קמבודיה ולאוס.
הדרכה בעברית | קבוצות קטנות והומוגניות | חצי פנסיון.
ללא פשרות על איכות הטיול וההדרכה.

שבטים בווייטנאם

אוכלוסיית וייטנאם מורכבת מלמעלה מחמישים קבוצות אתניות שונות, ביניהן שבטי ההמונג ושבטי הטאי, כ-85 אחוז וייטנאמים וכ-2 אחוז סינים, ומהווים יחדיו פסיפס תרבותי מרתק ומיוחד במינו. הביקור בווייטנאם מאפשר לתייר הצצה מרגשת על אורח חייהם של שבטי ההרים הססגוניים, הרחוק שנות אור מזה המערבי, ובעקבות כך לקבל הערכה מחודשת לחיים המודרניים. לפניכם סקירה קצרה על הקבוצות האתניות השונות במדינה.

בידוד ושימור

בני השבטים ההרריים הצליחו לשמור על תרבותם ועל מנהגיהם הודות לבידוד שיצר מיקומם המרוחק. תנאי החיים הקשים חייבו כל שבט ושבט למצוא את דרכו הייחודית לשרוד, והבידוד הגיאוגרפי הגן עליהם מפני פלישה אגרסיבית של תרבות המערב, הקפיטליזם והקדמה. הודות לכך, לתייר המבקר באזור סאפה ההררית מזדמנת אפשרות נדירה לחזות בתרבויות ובמנהגים שמן הסתם ייעלמו בעוד כמה דורות מן העולם. הצצה לחייהם של בני השבטים השונים מאפשרת לצופה להתחבר להיסטוריה האנושית כולה, ולבחון את ההשפעה של הקדמה על רווחתו של הפרט, חוסנה של הקהילה, והאנושות כולה. בנוסף על כך, כל שבט מחזיק עדיין בסגנון הלבוש המסורתי האופייני לו, והתוצאה היא מגוון עשיר ועליז של צבעים וסגנונות, המשובב כל עין ולב.

קהילה סגורה

בעבר הייתה קיימת הפרדה בין השבטים, אשר על מנת להמשיך ולהתקיים, אסרו על נישואים בין שבטיים, אולם כיום המחסום הוסר ומותרים נישואים מעורבים, מה שיתרום בסופו של דבר להיעלמותם של השבטים. הקדמה, התקשורת, הדולר והתיירים יתרמו גם הם את שלהם, ולכן, למי שמעוניין לחזות במגוון האתני העשיר והמיוחד בצפון וייטנאם מומלץ לעשות זאת בשנים הקרובות. ככל שיעבור הזמן, השבטים יתערבבו עם אוכלוסיות אחרות, ייפתחו לעולם ולתרבות המערב, ואם יישארו שרידים, יהיו אלו בוודאי שרידים ייצוגיים למטרות תיירות  בלבד. לשמחתנו, השלב הזה עדיין רחוק, ובני שבטי ההרים נמצאים בסביבות סאפה בערים, בכפרים ובשווקים, לבושים בבגדיהם הססגוניים, חיים בדרכם המסורתית, ולהוטים לעשות עסקים עם התיירים, למכור להם תכשיטים וחפצי אמנות, להלינם בבתיהם ועוד.

מסורת נוקשה

שבטי ההרים הצליחו לשמר את תרבותם כיוון שתנאי חייהם חייבו אותם להקפיד על מסורת קשוחה. עד היום, ילדים נדרשים לעזור בחקלאות ובעבודות השונות, ולרוב בני השבט, בעיקר לנשים, אין השכלה בסיסית. נערות מאורסות מגיל 14, ועלולות למצוא עצמן חיות כבר מגיל צעיר בבית המשפחה של בן הזוג, כאשר הן נחשבות לרכוש המשפחה, כיוון שזו שילמה להוריהן נדוניה נדיבה, ולמעשה קנתה אותן בכסף. הממשלה, בניסיון לשפר את תנאי חייהם של בני השבטים, בנתה בתי ספר בכפרים ובעיירות, ושלחה מורים שילמדו את האוכלוסייה המקומית ויעניקו לילדי השבט אפשרות להתפתח ולהתקדם בחייהם. הפתיחות ההולכת וגוברת של האוכלוסייה לנעשה בעולם, בשילוב עם המפגש עם התיירים, התרבות המערבית והכסף שהם מביאים, מבטיחים לילדי השבטים עתיד הכולל אפשרויות רחבות יותר, אך מצד שני מקרבים את היטמעותם של השבטים באוכלוסייה הכללית, ואת היעלמותם מן השטח.

כפרים משותפים

רוב הכפרים הם של בני שבט אחד, אך קיימים כפרים שבהם חיים שני שבטים יחדיו. בכפרים המשותפים נבחר ראש כפר עבור כל אחד מהשבטים, וכן ראש כפר נוסף, שהוא אחראי על הקשר שבין הכפר לבין המנהל והרשויות, ושני השבטים תחת אחריותו. בדרך כלל, ראש הכפר הוא ג’וב שעובר בירושה, אך כאשר ראש הכפר אינו מתפקד טוב, מחליפים אותו.

פגישות מרתקות 

כאמור, את בני שבטי ההרים ניתן לפגוש באזורים ההרריים בצפון וייטנאם, בסביבות העיר סאפה. תוכלו לפגוש אותם בשווקים בסאפה עצמה, ובסביבותיה. אחד השווקים הנחשבים הוא שוק יום ראשון של בק הא, במרחק של כשמונים קילומטר מסאפה, המהווה מוקד משיכה לשבטי ההרים באזור, אשר מגיעים לשוק לבושים בבגדיהם המסורתיים כדי למכור את מרכולתם. סאפה היא נקודת מוצא למגוון טרקים, שווקים וטיולים באזור, וכן לכפרים השונים שבהם תוכלו לפגוש את המקומיים, להתארח בבתיהם, ולהתוודע בדרך חווייתית לאורחות חייהם. אירוח בבתי המקומיים מאפשר הצצה למנהגים ולאורחות התרבות שנשתמרו מזה דורות רבים, וכך נוצרים מפגשים אנושיים מרתקים.

מגוון ססגוני

השווקים בסאפה ובסביבתה הם חגיגה של צבעים ושל סגנונות לבוש. כל שבט מחזיק בסגנון לבוש משלו, החל בבני שבט המונג, העוטים בגדים וכיפות כהים הנארגים מצמח האינדיגו, שמשאיר חותמו על ידי נשות השבט, וכלה בבנות שבט הדזאו העוטות כיסויי ראש אדומים ושלל תכשיטים. בנות אחד השבטים נדרשות למשל לגלח את גבותיהן ואת שיער ראשן באזור הקדמי של הגולגולת, כיוון שהאגדה מספרת על אחד המלכים שמת לאחר ששתה מרק ובו שערות ראשה של אשתו. המגוון יוצר תערובת עליזה של צבעים וסגנונות, המהווה הזמנה לאינספור צילומים מרהיבים, וכר לחקר אנתרופולוגי לחובבי התחום.

סופו של עידן 

לאורך ההיסטוריה האנושית, בני תרבויות שונות התקשו לקבל אלו את אלו בשלווה, וגם בווייטנאם, היחס לבני השבטים ההרריים הוא כאל אנשים נחותים, פחות תרבותיים, בורים ונחשלים. יחד עם זאת, בני השבטים מהווים כיום נכס תיירותי משמעותי עבור וייטנאם, והשלטונות עושים מאמצים על מנת להחדיר השכלה לכפרי ההרים בצפון, בכדי לשפר את תנאי חייהם של המקומיים. בני השבטים מצאו מקור פרנסה חדש בדמות ממכר מזכרות וחפצי אמנות לתיירים; כך תרבות הצריכה, הדולר האמריקאי, והקדמה מקרבים את קיצם של המנהגים והמסורות השבטיות, כדרך העולם. הנבואה כידוע ניתנה לשוטים, ולא נוכל להתנבא מתי יקיץ הקץ על העושר והמגוון האנתרופולוגי שניתן לחוות בביקור בכפרי הצפון, אך נוכל בהחלט לומר שכיום עדיין תוכלו להתרשם מבני השבטים השונים, להתארח בבתיהם, ולחוות את תרבותם ואת אורח חייהם, ולהמליץ לכם בחום לעשות זאת.

חוויה ייחודית 

הביקור בווייטנאם מזמן לתייר מגוון חוויות מהנות ומרתקות, אולם ביקור בסאפה וסביבתה, והיכרות עם שבטי ההרים של צפון וייטנאם הוא חוויה ייחודית, שלא תוכלו לחוות בשום מקום אחר. תנאי החיים הייחודיים שיצרו את התפאורה ואת המסגרת להתפתחות של מסורות ואורחות חיים השונים כל כך זה מזה באותו איזור גיאוגרפי, מאפשרים למבקר להתרשם באופן בלתי אמצעי מן המגוון האנושי המופלא שמייצר כל כך הרבה אפשרויות. כמו כן, איזור סאפה הוא איזור הררי יפהפה, ובנוסף על החוויה האנתרופולוגית, המבקר יכול ליהנות ממסלולי טיול נעימים ומרהיבים. מי שאינו מעוניין לרכוש חפצי אמנות ועבודות יד יצטרך להיות אסרטיבי ביותר, שכן עבור חלק מהנערות והנשים המנפנפות בחפצים מדובר בדרכן לשרוד ולהשיג מזון לעצמן ולילדיהן.

רוצים לפגוש מקרוב את שבטי ההרים הססגוניים? צרו קשר עם המומחים שלנו בטלפון 03-9799924
קליק קטן ואתם בדרך –> טיולים מאורגנים וייטנאם | טיולים פרטיים וייטנאם

לשאלות צרו עמנו קשר

ליוניק ויאטנם שאפו על הכל - ארגון מופתי, מדריך מצוין, קבוצה נהדרת. אנחנו מטיילים לא מעט, וזה אחד הטיולים הטובים ביותר שעשינו. נמליץ בחום!
יצאתי להרבה טיולים מאורגנים, ואתם הראיתם לי שיש דרך יותר טובה, ואם כל המדריכים שאתם מעסיקים הם כמו מיכאל שנתן תשומת לב לכל הקבוצה ולכל אחד בנפרד, אז יישר כח לכם ותמשיכו בדרך הזאת. תודה על טיול חווייתי בויאטנם וקמבודיה
תודה לכם על ההשקעה וארגון טוב של הטיול שבו כל רגע הייתה חוויה קסומה. תודה רבה רבה גם למיכאל המדריך החייכני והסבלני עם חוש ההומור שהעצמת את השמחה בטיול.

5/5 - (7 votes)